O chrzanie wiemy wszystko

Dlaczego chrzan jest ostry i najlepiej smakuje w wersji tartej? Kiedy na stałe zagościł w polskiej kuchni i jakim potrawom podkreśla smak? Odpowiadamy!

baner główny

Potrzebujesz więcej informacji?

Pobierz katalog

TRADYCYJNE OSTRY

Chrzan swoje wyjątkowe walory smakowe zawdzięcza przede wszystkim charakterystycznej ostrości. Odpowiada za nią, zawarty w korzeniu, olejek gorczyczny (gorczycowy), który wydziela także silny zapach. Ma on właściwości bakteriobójcze, konserwujące, a także naturalnie pobudza apetyt.

Produkt
Produkt

Smak tartego chrzanu

Ze względu na charakterystyczny, intensywny smak, chrzan jest popularną przyprawą dodawaną zarówno do dań tradycyjnych, jak i tych mniej klasycznych.

Sekret ostrości tej przyprawy tkwi w tarciu. Podczas rozcierania korzenia wydobywa się enzym pobudzający wydzielanie się ostrego olejku gorczycowego. Do produkcji wykorzystujemy jedynie świeże korzenie, ponieważ mają one najlepsze walory smakowe – z czasem może on bowiem nabierać niepożądanej gorczycy.

Obrazek

Tradycja kultywowana od wieków

Chrzan jest rośliną znaną od wieków w różnych zakątkach świata. Był uprawiany już w starożytnym Rzymie i Egipcie. Do Polski trafił w średniowieczu prawdopodobnie z nadmorskich obszarów Europy Wschodniej, stając się rośliną dającą znakomite plony na terenach wilgotnych.

W tradycji staropolskiej chrzan nazywano „warzęchą” lub „warzuchą”. Na polskich stołach pojawił się już w XI wieku i najczęściej wykorzystywano jego wersję tartą.

W dawnych książkach kucharskich znajdziemy przepisy z chrzanem w roli głównej: zupę chrzanicę, golonkę lub ozorki wieprzowe w sosie chrzanowym czy wielkanocną krajankę.

Stał się również popularnym dodatkiem do jajek, wędlin i tłustych mięs. Co więcej, równie lubiany był sos chrzanowy – dzięki dodatkowi śmietany chrzan staje się bowiem delikatniejszy w smaku.